سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان در راستای حمایت از حقوق هموطنان محترم،آماده ارائه مشورت و راهنمایی بوده و برای پیشگیری از بروز مشکلات شایع و موجود که بعضا موجب خسارات جبران ناپذیری شد. نطر هموطنان گرامی را نکات ذیل جلب می نماید:

1.بین اتحادیه اروپا و گرجستان (شهروندان گرجی)،لغو روادید مشروطه برقرار شده که برخی افراد سودجو در جهت فریب هموطنان  و کسب منافع نامشروع،آن را بمنزله عضویت گرجستان در اتحادیه تروپا مطرح می نمایند.در حالی که هیچ نهاد رسمی زمان مشخصی برای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا تعیین نکرده است.

2.قانون تابعیت گرجستان،براساس«سیستم خون» می باشد،یعنی والدین کودک و یا یکی از آنها می بایست گرجی باشند.اخذ تابعیت از طریق ازدواج با تبعه گرجستان نیز پس از طی شدن چند سال زندگی مشترک و با تحقق برخی شرایط، ممکن خواهد بود. همچنین پس از 10 الی 15 سال (اقامت مجاز و بدون تخلف، دانستن زبان گرجی ،تائیدیه وزرات اطلاعات و در نهایت با نظر رئیس جمهور گرجستان امکانپذیر می باشد.

3.ادعای اخذ اقامت اروپا از طریق پناهندگی در گرجستان،دام و فریب افراد کلاهبردار است.

4.پیش از اقدام برای اقامت و سرمایه گذاری،مطالعه و تحقیقات لازم انجام داده و از عجله نمودن پرهیز نمایید.

5.انجام امور اقامتی و اداری دشوار نبوده و میتوانید شخصا و از طریق مراجع رسمی و معتبر گرجی انجام دهید.

6.به افراد ناشناس اعم از ایرانی و خارجی؛کسانی که خود را به نهاد های ایرانی یا گرجی منتسب نموده؛یا با تهدید و ارعاب؛داشتن اقامت گرجستان و...خود را فرد موجهی جلوه داده و قصد فریب شما را دارند اعتماد نکنید و در صورت لزوم در مورد آنان استعلام نمایید.

7.زبان،فرهنگ و قوانین کشور ما و گرجستان کاملا متفاوت بوده،لذا لازم است از قوانین و مقررات کشور میزبان  اطلاع داشته و آنها را رعایت نموده تا از بروز مشکلات احتمالی پرهیز گردد.

8.هرگونه دریافت و پرداخت،سرمایه گذاری و عقد قرارداد باید با ضمانت بانکی و بصورت قانونی و رسمی بوده تا در صورت بروز مشکل و مراجعه به پلیس و دادگاه، قابل پیگیری و استناد باشد.

9.جهت انتقال ارز،از طریق مجاری معتبر اقدام نموده تا مشمول قوانین پولشویی و ... نشوید.

10.در صورت مواجه با سود جویان و کلاهبرداران،در اسرع وقت با اسناد و مدارک مربوطه به پلیس مراجعه  نموده تا احقا حق صورت گیرد.

 

Copyright 2017 by Ovita Gasht | Design by webcade
دی ان ان