سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان در راستای حمایت از حقوق هموطنان محترم،آماده ارائه مشورت و راهنمایی بوده و برای پیشگیری از بروز مشکلات شایع و موجود که بعضا موجب خسارات جبران ناپذیری شد. نطر هموطنان گرامی را نکات ذیل جلب می نماید:

1.بین اتحادیه اروپا و گرجستان (شهروندان گرجی)،لغو روادید مشروطه برقرار شده که برخی افراد سودجو در جهت فریب هموطنان  و کسب منافع نامشروع،آن را بمنزله عضویت گرجستان در اتحادیه تروپا مطرح می نمایند.در حالی که هیچ نهاد رسمی زمان مشخصی برای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا تعیین نکرده است.

2.قانون تابعیت گرجستان،براساس«سیستم خون» می باشد،یعنی والدین کودک و یا یکی از آنها می بایست گرجی باشند.اخذ تابعیت از طریق ازدواج با تبعه گرجستان نیز پس از طی شدن چند سال زندگی مشترک و با تحقق برخی شرایط، ممکن خواهد بود. همچنین پس از 10 الی 15 سال (اقامت مجاز و بدون تخلف، دانستن زبان گرجی ،تائیدیه وزرات اطلاعات و در نهایت با نظر رئیس جمهور گرجستان امکانپذیر می باشد.

3.ادعای اخذ اقامت اروپا از طریق پناهندگی در گرجستان،دام و فریب افراد کلاهبردار است.

4.پیش از اقدام برای اقامت و سرمایه گذاری،مطالعه و تحقیقات لازم انجام داده و از عجله نمودن پرهیز نمایید.

5.انجام امور اقامتی و اداری دشوار نبوده و میتوانید شخصا و از طریق مراجع رسمی و معتبر گرجی انجام دهید.

6.به افراد ناشناس اعم از ایرانی و خارجی؛کسانی که خود را به نهاد های ایرانی یا گرجی منتسب نموده؛یا با تهدید و ارعاب؛داشتن اقامت گرجستان و...خود را فرد موجهی جلوه داده و قصد فریب شما را دارند اعتماد نکنید و در صورت لزوم در مورد آنان استعلام نمایید.

7.زبان،فرهنگ و قوانین کشور ما و گرجستان کاملا متفاوت بوده،لذا لازم است از قوانین و مقررات کشور میزبان  اطلاع داشته و آنها را رعایت نموده تا از بروز مشکلات احتمالی پرهیز گردد.

8.هرگونه دریافت و پرداخت،سرمایه گذاری و عقد قرارداد باید با ضمانت بانکی و بصورت قانونی و رسمی بوده تا در صورت بروز مشکل و مراجعه به پلیس و دادگاه، قابل پیگیری و استناد باشد.

9.جهت انتقال ارز،از طریق مجاری معتبر اقدام نموده تا مشمول قوانین پولشویی و ... نشوید.

10.در صورت مواجه با سود جویان و کلاهبرداران،در اسرع وقت با اسناد و مدارک مربوطه به پلیس مراجعه  نموده تا احقا حق صورت گیرد.

 

برای سفر به گرجستان و گرفتن اقامت برنامه های گوناگونی وجود دارد. قرار گیری در بهترین  برنامه مهاجرتی به کشور گرجستان شرط اصلی موفقیت در اخذ اقامت است. به طور حتم از دوستان و یا نزدیکان خود شنیده‌اید که افرادی مدت‌های طولانی در انتظار دریافت اقامت گرجستان هستند و یا ریجکت شده اند در این حال افرادی هم بسیار سریع موفق به مهاجرت به گرجستان شده‌اند. که متاثر از انتخابی آگاهانه و روشی منطبق با شرایطی است که دارید و در نتیجه ارائه یک پرونده کامل  میتواند مدت زمان انجام کار را تا میزان زیادی جهت اخذ اقامت گرجستان کاهش دهد. از طرف دیگر هر پرونده مهاجرتی جهت مهاجرت به گرجستان شرایط خاص خود را دارد و امکان دارد قابل استفاده برای شخص دیگر نباشد ما در سازمان مهاجرت گرجستان مسیر مشکل و پیچیدهٔ تکمیل و پیگیری پرونده های مهاجرتی را به فرایندی ساده برای متقاضیان تبدیل کرده ایم.

در ابتدا توصیه می شود برنامه های اصلی مهاجرت به گرجستان را در خصوص اخذ اقامت گرجستان در این صفحه مطالعه کنید. سپس جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره یا پشتیبانی ما در ارتباط باشید. در این مرحله شما از طریق تلفن با وکیل رسمی و متخصص مهاجرت و مورد تایید دولت گرجستان صحبت خواهید نمود. سپس در مرحلهٔ بعدی و پس از عقد قرارداد بین متقاضی مهاجرت به گرجستان و سازمان مهاجرتی گرجستان پرونده شما وارد مرحله تشکیل رسمی پرونده می‌گردد.

در این مرحله پرسنل ما در شرکت مهاجرتی گرجستان اقدام به تشکیل و تکمیل پرونده جهت اقامت به گرجستان خواهند نمود. پس از دریافت مدارک و کنترل دقیق و تنظیم فرم‌ها، پرونده به ادارهٔ مهاجرت گرجستان ارسال می‌گردد. پس از ارسال پرونده تا زمان دریافت کارت اقامت گرجستان ، این سازمان با انجام پیگیری‌های لازم زمینه تسریع پرونده شما را فراهم خواهد نمود. سازمان خدمات مهاجرتی گرجستان مفتخر است با در اختیار داشتن پشتوانه‌ای قوی از دانش، آگاهی و تجربه، تصمیم منطقی و آگاهانه شما را جهت اخذ اقامت گرجستان دست‌یافتنی و عملی سازد. برای انجام چنین تعهدی، ما مجموعه جامع و گسترده‌ای از خدمات مشورتی، مهاجرتی، حقوقی، تجاری، بانکی، شغلی و تحصیلی را در قالب مجموعه ای وسیع، کامل و یکپارچه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

 

شرایط ارزان ترین روشهای اخذ اقامت گرجستان

تحصیل درگرجستان از ۶ سالگی آغاز می شود و دانش آموز باید یک دوره ۶ ساله ابتدایی را تا سن ۱۲ سالگی بگذارنند، بعد از گذارندن دوره ۶ ساله ابتدایی دانش آموز وارد دوره ۳ ساله می شود که از ۱۳ سالگی آغاز و در ۱۵ سالگی به پایان می رسد، هر فردی در گرجستان حتما باید این دوره ۹ ساله را پشت سر بگذراند.

دانش آموزان این امکان را دارند تا سال نهم تحصیلی از آموزش و پرورش رایگان استفاده کنند. اگر کسی بخواهد مدرک دیپلم گرجستان اخذ کند باید دوره ۳ ساله دبیرستان را از سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی دریکی از دبیرستان های گرجستان یا مدارس این کشور به پایان برساند. این شخص پس از پشت سر گذاشتن امتحانات پایان دوره متوسطه موفق به گرفتن مدرک دیپلم کشور گرجستان می شود.

اما اگر در کشوری دیگر تحصیلات خود را ادامه داده باشید و قصد ادامه تحصیل در گرجستان را دارید مدرک خود را به یکی از دانشگاه های معتبر گرجستان تسلیم مینمایید. دانشگاه مورد نظر پس از بررسی مدارک شما و پذیرش دانشگاهی، با اخذ پذیرش تحصیلی با ارائه نامه رسمی از دانشگاه و مدارک مربوطه درخواست اقامت نمائید. شما در این کشور به پرداخت شهریه میپردازید و باید تسلط کامل به زبان گرجی را داشته باشید و یا هر زبان را که دانشجو به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب می نماید باید بتواند مدرکی دال بر توانایی خود در آن زبان ارائه نماید.

خرید خانه در گرجستان و سرمایه گذاری روی ملک

شما میتوانید با کمترین مبلغی که طبق قوانین گرجستان مشخص شده و حداقل ۳۵ هزار دلار امریکا میباشد در گرجستان خانه بخرید و اقامت ۱ ساله بگیرید. اقامت از طریق خانه در گرجستان هر ساله به صورت متوالی قابل تمدید می باشد.

به مدت ۶ سال متوالی تمدید اقامت به شما اقامت دائم داده میشود و لازم به ذکر است که شما با خرید ملک در گرجستان علاوه بر خود برای اعضاء خانواده خود نیز درخواست اقامت بدهید. این اقامت برای فرزندان زیر ۱۸ سال میباشد و همسر و فرزندان از طریق کفالت توسط وکیل خبره برای خانواده شما اخذ خواهد شد. لازم به ذکر است در بسیاری از کشورها همانند ترکیه اقامت دائم از طریق خرید خانه امکان پذیر نمی باشد و این یک مزیت محسوب می شود.

سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در این کشور یکی از بهترین راه حل های اسان با سود بیشتر میباشد چرا که این کشور به دلیل وضعیت استراتژیک منطقه ای از نظر تجاری موقعیت بسیار ازاد برای تجارت میباشد این کشور با کشور های ترکیه و چین رابطه تجارت ازاد دارد، بطوری که این کشور با واردات و صادرات به این دو کشور هیچ گونه مالیاتی را پرداخت نمی نماید.

پس با بهترین روش شما مبلغ ۳۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری که به صورت کامل اطلاعات و اسناد معتبر ان را که کاملا شفاف باشد و ان را به صورت مدارک قانونی در دسترس داشته باشد و یک وکیل کاملا گرجی برای انجام مراحل قانونی ان کشور داشته باشد و یا حتی میتواند هر فرد مجردی که حداقل مبلغ ۳۰۰ هزار لاری گرجستان را در این کشور سرمایه گذاری نمایید میتواند اقامت دائمی و یک شهروند گرجستانی به صورت شفاهی باشد.

گرجی های ایرانی

افرادی که اصلیت آنها گرجی باشد واز گرجیان ایرانی هستند می توانند با ارائه در خواست به اداره اقامت گرجستان اقدام نمایند و پس از آن با بررسی و احراز هویت وی وتایید صلاحیت ان میتوانند اقامت شهروند گرجستان را بگیرندنمایند.

شما میتوانید با اقدام به وکلای مجرب و با تجربه به درخواست یکی از ۷ مورد بالا در طی ۱۰ الی ۳۰ روز اقدام به عمل اورید و در صورت جواب منفی از پلیس گرجی با توجه به شرایط وقوانین رسمی کشور گرجستان اعتراض نمایید و تا زمان مشخص شدن صلاحیت شما میتوانید به مدت ۴ ماه در خاک گرجستان اقامت موقت خود را داشته باشید.

هزینه زندگی در کشور گرجستان به طور متوسط ۲۵ درصد تا ۳۰ درصد ارزان تر از متوسط هزینه های زندگی در ایران است. هزینه زندگی زوج در گرجستان برای ایرانیان که اقامت دائم ندارند یعنی با پرداخت اجاره ملک ماهیانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار امریکا میباشد که بعد از ۲ الی ۴ سال زندگی در گرجستان از اقدامات لازم به ذکر فوق شما میتوانید اقامت دائم دریافت کنید.

 

 

 

 

 

 

 

تاریخچه گرجستان.1

گرجستان کشوری است در قفقاز و بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است.گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و اسیا قرار داشته و یکی از اهداف مقامات سیاسی تفلیس پایتخت گرجستان, عضویت در اتحادیه اروپاست.

مردم بومی گرجستان, مردم گرجی هستند که مسیحی,از مذهب ارتدوکس گرجی هستند. گرجیها به زبان مادریشان گرجی صحبت می کنند که زبان رسمی کشور گرجستان بوده و با الفبای گرجی نوشته می شود که یکی از چهارده الفبای موجود در دنیا می باشد.

قدمت زندگی انسان در گرجستان به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش میرسد که گروهی از انسان های اولیه  موسوم به انسان های گرجی در ان می زیسته اند.گرجستان در زمان باستان به نام ایبریا شناخته می شده است و امروزه در اکثر زبان ها با اشکال مختلف کلمه یونانی گِئٌرگیا(به معنای کشاورزی) شناخته می شود.نام رسمی بین المللی گرجستان Georgia است.

از زمان تاسیس پادشاهی گرجستان باستان یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در قرن 13 میلادی, دوره صلح و ارامش در تاریخ گرجستان است و از حمله مغول به بعد, گرجستان تاریخی پر فراز ونشیب را به مقاومت در برابر حملات ایرانیان, عثمانی ها و روس ها گذرانده که اخرین مورد ان حمله روسیه به گرجستان در سال 2008 میلادی است.

در اسطوره های گرجی امده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمین است که هدیه خداست به مردم ان.

افسانه های گرجی زیادی راجع به این موضوع وجود دارد که یکی از انها حاکی از این است که زمانی که خداوند زمین را بین مردم دنیا تقسیم میکرد گرجی ها در میهمانی جمع بودند و از دریافت زمین محروم می شوند و زمانی پی به این موضوع می برند  نزد خداوند میروند و از خدا میخواهند که به انها نیز زمینی بدهد ولی او نمی پذیرد پس انها خداوند را در میهمانی خود دعوت می کنند و او می پذیرد و خداوند انقدر از میهمان نوازی ان ها خرسند می شود که به مردم گرجستان ان قطعه از زمینی که برای خود نگه داشته بود به مردم گرجستان هدیه میکند!

کشور گرجستان سراسر ارامش حاصل خیزی,اصالت و امنیت است و این ها نیز هدیه ارزشمند از خداوند به مردم مهربان و دست ودلباز ان کشور است.

فرهنگ مردم گرجستان

مردم گرجستان همیشه این امادگی را دارند که ساعت ها با شما سر یک میز بنشینند و ضمن خوردن و نوشیدن درباره مسائل مختلف با شما گفتگو کنند. یکی از اداب و رسوم رایج در میان گرجی ها,صرف غذا و نوشیدنی بر سر میزی است که یه میز گرجی معروف شده. در میز گرجی یک نفر نقش میزبان اصلی را بازی می کند که به او تمادا گفته می شود.

تمادا باید ادمی جدی و به اداب و رسوم میز پایبند باشد.قبل از نوشیدن یا به سلامتی, تمادا با گفتن عبارت گاومارجوس(Gaumarjos) که ان نوشیدنی به سلامتی چه کسی یا چه چیزی باید نوشیده شود. البته معمولا بعد چند بار نوشیدن,تمادا این نقش خود را به یکی از میهمانان واگذار می کند و از او می خواهد که بگوید به سلامتی چه بنوشیم. اغلب, نوشیدن به سلامتی خویشاوندان , کشور, صلح, زنان و غیره می باشد.

در مراسم میز گرجی رقص و اواز نیز اجرا می شود. اگر می خواهید رقص سنتی گرجی را اجرا کنید, نگران خطاهای خود نباشید.

صنایع دستی گرجستان

صنایع دستی گرجستان در عین زیبایی دارای تنوع زیادی نیز می باشد که این صنایع, خود جزئی از دیدنی های گرجستان بحساب می اید.

بیشتر مردم گرجستان تمام تلاش خود ر ا می کنند که صنایع دستی را جوری طراحی کنند که به نظر خیلی قدیمی بیاید  زیرا اینجوری خیلی جذاب تر به نظر می رسد. مهمترین صنایع دستی کشور گرجستان عبارتند از:انواع فرش, گلیم و جاجیم در طرح ها و رنگ های مختلف که در انها بیشتر از رنگ قرمز استفاده می شود.

انواع ظروف سفالی تزئینی در طرح های مختلف نیز جزئی از صنایع دستی گرجستان محسوب می شود, پیاله هایی که بیشتر حالت سنتی و تزئینی دارند که از شاخ گاو و بزکوهی درست می شود.

انواع خنجر و شمشیر های تزئینی, انواع لباس های محلی گرجی به خصوص کلاهی نمدی که از پشم بز درست می شوند دیگر صنایع دستس گرجستان محسوب می شود.

ظروف تزئینی سفالی یا گچی با نقوشی از نقشه گرجستان و یا تفلیس و مجسمه سازی جزئی مهم از صنایع دستی گرجستان است. معمولا مجسمه هایی از اشکال حیوانات, صلیب, یاقدیسینی که در دین ار تدوکس گرجستان بسیار مهم هستند. تابلو فرش نوشتی(Tusheti)از منطقه تاریخی در شمال شرق گرجستان با رنگ روشن و تزئین شده با اشکال محلی منحصر به فرد و استفاده از رنگ های طبیعی از دیگر صنایع دستی گرجستان محسوب می شود.

آنچه باید در تفلیس بدانید

به طور کلی بیشتر نقاط گرجستان برای گردشگران امن است و گرجستان یکی از پایین ترین نرخ های جرم وجنایت را در میان کشورهای اروپایی دارد.

پلیس گرجستان بسیار قابل اعتماد است؛انها به منظور حفظ امنیت گشت های ویژه ای در سر تا سر گرجستان دارند و به تمامی مشکلات شما رسیدگی می کنند.

نقاط اصلی شهرها, خصوصا مراکز توریستی, توسط دوربین های مدار بسته کنترل می شود. در دو سال گذشته امنیت و ارامش خاصی در شهر تفلیس برقرار شده است. امار جرایم خیابانی در تفلیس بسیار پایین است.

امن ترین مناطق برای بازدید از کوهستان های قفقاز, کازبگی و راچا می باشند. اما اگر به ارتفاع حساسیت دارید, بهتر است به انجا نروید.

بهتر است برای بازدید از کوهستان های رمانتیک و رمز الود سوانتی در شمال گرجستان, از یک راهنمای محلی استفاده کنید.

گرجستان امکانات پزشکی و درمانی پیشرفته ای دارد, در مواقع اضطراری و اورژانسی با شماره 112تماس بگیرید که 24 ساعته پاسخگو می باشند.

عفونت روده ای ژیاردیا در بعضی نقاط گرجستان رایج است و از طریق اب, شیر, رودخانه, دریاچه و جکوزی, میوه ها و سبزیجات خام, محصولات لبنی پاستوریزه نشده منتقل می شود.

مردم گرجستان بسیار مهمان نواز هستند و معتقدند میهمان فرستاده خداست اگر یک گرجستانی شما را به جایی دعوت کند, به شما اجازه نمی دهد که دست در جیبتان کنید.

مردم گرجستان عادت دار ند از گردشگران در مورد تجربه بازدید و غذاهای گرجی بپرسند, و اگر به انها جواب مأیوس کننده ای بدهید , به شدت ناراحت و افسرده می شوند.در شهر های کوچک گرجستان و محله های خلوت تفلیس معمولا عابران با کلمه "Gamarjoba"  (گامارجوبا)  با شما خوش امد گویی می کنند؛شما نیز با کلمه "Gagimarjos"  (گاگیمارجوس) می توانید پاسخ او را بدهید.

خرید در تفلیس

خیلی ها در سفر به گرجستان به خصوص تفلیس که یکی از قطب های تجاری محسوب می شود و به دنبال مراکز خرید خوب گرجستان هستند که هم قیمت مناسب داشته باشد و هم به صورت تک فروشی بتوان خرید کرد. محاله ایرانی ها به گرجستان سفر کنند و سری به بازار های ان نزنند.

بازارهای این کشور علاوه بر برند های مطرح دنیا, پراز پوشاک و لوازمی هستند که قیمت های متنوع دارد.

مرکز خرید تبیلیسی مال

تبیلیسی مال بزرگترین مرکز خرید مدرن در تفلیس است که در منطقه دیدی دیقومی واقع شده است. تبیلیسی مال پروژه ای است که توسط شرکت اماراتی راکین "Rakeen" اجرا شده است. این مرکز خرید, ضمن دارا بودن قیمت های بسیار  مناسب نسبت به جاهای دیگر تفلیس اغلب اجناس مورد نیاز شما را در خود جای داده است.

فروشگاههایی با برند جهانی در این مرکز خرید به وفور یافت می شوند, برندهایی مانند:  Bershka Stradivarius,Zara ,Banana,Gap   , Oysho , Pull and bear,  New look,Topshop/Topman,Republic.

این مرکز دارای سینما, استخر شنا, محل بازی و سرگرمی برای کودکان, رستوران و کافه می باشد. پارکینگ تبیلیسی مال برای بیش از3200 اتومبیل ظرفیت دارد.

بازار بزرگ لیلو

این بازار بزرگ, نزدیک فرودگاه بین المللی تفلیس قرار دارد که همه جنس .و کالایی در ان عرضه می شود و از نظر قیمت هم بسیار مناسب است, فقط تنها مشکل ان دور بودن سی کیلومتری از شهر تفلیس است البته در این بازار تاکسی  و مینی بوس برای مرکز شهر وجود دارد.

این بازار یکی از بازار های سنتی تفلیس بوده و ظاهر شیک و لوکسی ندارند اما یکی از بهترین مراکز خرید گرجستان است.هر چند سرمایه گذاران متعددی در حال حاضر در این بازار اقدام به ساخت پاساژهای جدید و شیکی نیز کرده اند.

به طور کلی این بازار به بازار بزرگ تهران نیز بی شباهت نیست.

بازار واگزال تفلیس

واگزال نام محله ای است.در واقع واگزال در زبان روسی به معنی راه اهن است و یکی از بهترین مراکز خرید گرجستان می باشد مردم گرجستان,خرید از بازار واگزال را به سایر بازار های تفلیس ترجیح می دهند. این بازار بزرگ هم, بعلت اینکه در کنار خط  راه اهن شهر قرار دارد به این نام خوانده شده است.

شما به راحتی میتوانید از طریق مترو و اتوبوس به این محل دسترسی داشته باشید. مکانی بزرگ برای خرید کلیه وسایل و مایحتاج خود از جمله لباس, مواد غذایی, بازار میوه و تره بار,بازار طلا,بازار چوب و لوازم جانبی ان, وسایل منزلو غیره می باشد.

ایست پوینت

مرکز خرید ایست پوینت مرکز خریدی نوساز و مدرن با معماری خلاقانه روباز با فاصله 12 دقیقه رانندگی از مرکز شهر می باشد, این مرکز خرید شامل بیش از 150 فروشگاه لباس, کفش, زیورالات, لوازم ارایشی, اسباب بازی, هایپر مارکت و لوازم منزل, الدو, باتا, برشکا, کارفور, دومینو, فکتوری, فلورمار, کوتون, ال سی واکی کی, لیوایز, منگو, ماسیمودوتی, اوکایدی, پرومود, سامسونت, ایوروشه, زارا و غیره میباشد.این مرکز خریدی تفریحی شامل سالن های بولینگ, بیلیارد, و همچنین مرکز بازی تفریحی کودکان می باشد.

ذائقه گرجستانی

در حقیقت, گردو از اساسی ترین اجزای اشپزی گرجستان است. گردو که از اجزای مهم غذاهایی مانند بژه مرغ و پخالی سبزیجات(سالاد تکه شده) محسوب می شود,به صورت کوبیده شده غالبا در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند, همانگونه که فرانسویان از کره استفاده می کنند و ان را به سوپ ها و سس ها اضافه می کنند تا بر غنا وجسم ان بیفزایند. از سوی دیگر, تکه های کوچک ان به همراه عسل, یک دسر لذت بخش و البته ساده به نام گزیناکی را پدید می اورد.

خاچاپوری آجارولی

این غذا نان قایقی شکل است که وسط ان مقادیر زیادی پنیر اب شده سولگونی است.

چند ثانیه بعد از انکه نان از تنور بیرون اورده شد, اشپز پنیر را کنار میزند تا جا برای تکه های کره و یک تخم مرغ خام باز شود.

وقتی که این غذا را جلوی شما قرار می دهند, باید قاشقتان را بی محابا فرو کنید و از قسمت زرده تخم مرغ به طرف بیرون اجزای مختلف ان را با هم در امیزید تا مارپیچ هوس انگیزی از رنگ نارنجی و سفید در برابرتان ظاهر می شود.

در اینجا, قبل از اینکه غذایتان سرد شود, تکه ای از ان را جدا کنید و با اطمینان در مخلوط زده و نوش جان کنید.

مردم منطقه اجار, اکثرا خاچاپوری را اینگونه می خورند, نوعی نان چتری پر شده از پنیر است که در تنورهای دیواری در سر تا سر کشور پخته و داغ سرو می شود.

با انکه هر منطقه نوع مخصوصی از خاچاپوری دارد- به طوری که ممکن است سبزیجات, گوشت, یا حبوبات نیز به ان افزوده می شود- ولی خاچاپوری  اجارولی گوی سبقت را از دیگران ربوده و تبدیل به غذای ملی گرجستان شده است.

خینکالی

در مورد خینکالی, یا دامپلینگ سوپ گرجستانی, می گویند ارزش نوع خوب ان به این است که چند بار تا شدگی داشته باشد: بر اساس سنت, اگر تعداد تاخوردگیها کمتر از 20 تا باشد, اماتوری محسوب می شود.

ولی وقتیکه بشقابی از خینکالی با ذرات فلفل به روی میز میاید, دیگر کسی به شمردن تاخوردگیهای ان فکر نمی کند. بلکه الویت همگان خوردن خینکالی است که این هم نیاز به فوریت و تکنیکی دقیق دارد؛ اگر درست یاد نگیرید, شاید گرجستانی ها سر به سر شما بگذارند. ابتدا باید بدانید که خینکالی را باید با انگشتان بخورید.

انگشتان خود را چنگ کنید و دامپلینگ را از گره بالایی ان بگیرید. بعد با دندان سوراخ کوچکی در کنار ان ایجاد کنید و سرتان را کمی کج کنید و محتوای ابگوشتی ان را داخل دهانتان بریزید وسپس گوشت داخل ان را میل کنید. تکه بالایی را کنار بگذارید, یکی دو قلپ نوشیدنی خنک بنوشید, نفسی از لذت بکشید , و این کار را دوباره تکرار کنید.

رول کباب

گوشت چرخ کرده شبیه کباب کوبیده به همراه سماق و برشهای پیاز که در نان نازک لواش پیچیده شده است.

در بعضی شهرهای کوچک, این غذای اصلی به حساب می اید. هیچکس هم از خوردن ان سیر نمی شود.

شیشلیک(متسوادی)

تکه های گوشت ادویه زده که به سیخ کشیده می شود. در تمام رستوران های گرجی این غذا به صورت شیشلیک گوشت,مرغ یا پورک سرو می شود. در خاطر داشته باشید که نوع گوشت شیشلیک را در زمان سفارش غذا به گارسون خاطر نشان کنید.

شیشلیک را با چند نمونه سس بستگی به گوشت ان سرو می نمایند.

پخالی

پوره ای متشکل از اسفناج, گردو, و سیر است که خوردن ان با نان پوری یا خاچاپوری عالی است. یکی دیگر از غذاهای محبوب گرجی محسوب میشود.

سولگونی

شاید بتوان گفت که سولگونی پنیر ملی گرجستان است. پنیری نمکین و ابزده با پوسته رشته ای و وسط ابدار. این پنیر را می توانید به تنهایی یخورید یا با تکه ای نان پوری و یک بشقاب سبزیجات

و گوجه فرنگی نوش جان کنید.

پوری

نان متداول گرجستانی است. این نان که در تنور سرامیکی مدور پخته میشود. خمیر ان به کنار تنور چسبانده و به صورت مرطوب و خوش طعم از تنور خارج می شود به طوری که کاملا پخته شده و نقاط سیاهی از تنور روی ان ایجاد میشود. کناره های ان قهوه ای میشود وکمی مزه نان فطیر می دهد.

بادریجان نیگزیت

نوار های سرخ شده بادمجان, که به تنهایی یا با روکش سس گردو سرو میشود. این غذای خوش طعم یکی از غذاهای محبوب به شمار میاید.

اوجاخوری

غذای بسیار لذیذ و تنوری که شامل گوشت و سیب زمینی و ادویه جات گرجی می باشد.

چاناخی

تشکیل شده است از گوجه های درسته پخته , تکه های بادمجان, تکه های گوشت بره, فلفل سبز درشت همراه با سیر و سبزیجات.

چاکاپولی و چاخوخبیلی

هر دو در واقع نوعی تاس کباب هستند. ولی با این تفاوت که: چاکاپولی با گوشت بره و چاخوخبیلی با گوشت مرغ درست می شود.

چرچخلا

چرچخلا, که شاید بتوان ان را چشمنوازترین در میان خوردنی های گرجستانی دانست, شیرینیهای دراز و رنگارنگی هستند که جلوی شیشه مغازه ها اویزان می شوند.

درست کردن چرخلا نیاز به صبوری وتمرین زیادی دارد. :اب انگور تغلیظ شده (به جا مانده از برداشت سالانه شراب) را مکرر روی رشته ای از گردو میریزند.

با ریختن هر لایه صبر می کنند تا خشک شود تا انکه پوشش خارجی مومی و جویدنی روی گردوها تشکیل شود.

رستوران های ویژه تفلیس

Old metekhi(اولد متخی)

رستوران اولد متخی با چشم انداز وسیع تفلیس و رودخانه متکواری, در قلب تاریخی تفلیس و با فاصله کوتاهی از میدان اولاباری واقع شده است.در این مکان می توانید طعم غذاهای گرجی را به همراه تاریخ و فرهنگ ان تجربه کنید.

Barbarestan(بربرستان)

بربرستان, رستوران جدیدی است که در مرکز شهر واقع شده و مجموعه ای از شرابها و غذاهای گرجی را به میهمانان خود عرضه می کند.

The funicular(فانی کولار)

فانی کولار تنها مکانی است که دارای چشم انداز ویژه و پانارامیک (گسترده) شهر تفلیس است و بازدید از ان و نیز قنادی ان برای اشنایی وشناخت بیشتر تفلیس توصیه می شود.

Tsiskvili(تسیسک ویلی)

رستوران تسیسک ویلی(واقع در خیابان بلیا شویلی) یکی از مکان های منتخب بسیاری از بازدید کنندگان است که در طول تمامی سالهای فعالیت خود کیفیت مطلوب غذاها وخدمات خود را همچنان حفظ کرده است.

In the shadow of metekhi(این د شادو آو متخی)

در این رستوران سنتی که از چشم انداز زیبای تفلیس برخوردار است می توانید رقص و اواز سنتی شامگاهی گرجی را به همراه غذاهای لذیذ گرجی تجربه کنید.

Taglaura(تاغلااورا)

رستوران های تاغلااورا یکی از بهترین رستورانهای تفلیس است که دارای شعبات متعدد می باشد.

Bread House

رستوران برد هاوس از سه سالن تشکیل شده که یکی از انها یک تراس باز است. این رستوران سنتی گرجی, غذاهای منحصر به فرد گرجی را به همراه مجموعه متنوعی از نانهای گرجی به میهمانان خود عرضه می کند. سرو غذا در این رستوران هر شامگاه با اجرای زنده موسیقی همراه است.

رفت و امد در  تفلیس

مترو

متروی شهر تفلیس یکی از قدیمی ترین متروها در جهان است. قدمت متروی این شهر به سال 1960 میلادی و زمان شوروی  سابق بر میگردد. متروی پایتخت گرجستان در حال حاضر دارای 4 خط  و 55 ایستگاه است. هزینه استفاده از مترو توسط کارت های مخصوص 50 تتری (نیم لاری) است. نام ایستگاه ها هم به انگلیسی و هم به گرجی نوشته شده است, اعلام های داخل قطار هم به هر دو زبان انجام می شود. مترو از ساعت 7:00 صبح تا نیمه شب کار می کند.

اتوبوس

اتوبوس های تفلیس زرد رنگ هستند و شماره ی مسیر هر کدام در جلوی ان نمایش داده شده است.

بسیاری از ایستگاه های اتوبوس یک تابلوی اتوماتیک دارند که روی ان سرویس بعدی اتوبوس و مدت زمانی که تا امدن ان باقی مانده است, نمایش داده میشود.

باید وقتی که سوار می شوید پول بدهید(مبلغ کرایه را به صورت سکه داخل دستگاه بیندازید یا اینکه کارت سفر مترومانی خود را به دستگاه نزدیک کنید.)

کرایه ی سفر به هر نقطه از شهر 50تتری است. کارت مترو مانی را می توانید در ایستگاه مترو و یا در دستگاه های پرداخت اکسپرس در ایستگاه اتوبوس شارژ کنید.

تاکسی

تاکسی وسیله ی ارزانی است و با ان به اسانی می توانید به نقاط مختلف شهر بروید. اکثر سفر ها در داخل تفلیس بین سه تا شش لاری هزینه دارد. بعضی از تاکسی ها تاکسی متر و نرخ ثابت دارند, ولی همه ی انها ندارند. همیشه قبل از حرکت روی یک قیمت توافق کنید. در صورت نیاز چانه بزنید: راننده های تاکسی وقتی ببینند خارجی هستید,معمولا قیمت بالاتری می گویند.

قطار کابلی و تله کابین

یک قطار کابلی از پارک ریکه به قلعه ی ناریکالا می رود که منظره های زیبای شهر را میتوان از ان تماشا کرد.حتی یکی از واگن های ان کف شیشه ای دارد.

هزینه ان یک لاری است و می توانید برای پرداخت ان از کارت مترومانی استفاده کنید.

راه اهن قطار کابلی که به کوهستان متاتسمیندا منتهی می شود, در سال 1905 افتتاح شد و اخیرا نوسازی شده است. هزینه ان 2 لاری است. در اینجا کارت مترو مانی پذیرفته نمی شود.

بیرون شهر کجا برویم ؟

تلاوی

تلاوی که از قرون وسطی تابحال خالی از سکنه بوده,به خاطر بناهای تارخی زیادش, یکی از مهمترین  مکانها برای مورخان به شمار میرود. اینجا محل سکونت پادشاه ارکل دوم بوده که ان را به یک مرکز فرهنگی وسیاسی مهم تبدیل کرده است. ارتفاع این شهر از سطح دریا 490 متر است و مناسبترین فصل سال برای مسافرت ب تلاوی فصل پاییز می باشد و ماه اکتبر زمان برگزاری جشنهای انگور است.

مستیا

شهر mestia از شهرهای کشور گرجستان است این شهر در نزدیکی شهر های Kutaisiو Oni قرار دارد.

این شهر تا کشور گرجستان 128 کیلومتر حدود 4 ساعت فاصله دارد. مستیا  به خاطر کوه های زیبایش معروف می باشد و اگر اهل پیاده روی هستید میتوانید در کوه های قفقاز به پیاده روی بپردازید.

مستختا

مستختا در محل تلاقی دو رودخانه قرار دارد و یکی از قدیمی ترین شهر های گر جستان محسوب می شود.

فعالیت های اولیه مسیح در اینجا شکل گرفت و یکی از اولین کشورهایی بوده که مسیحیت را به

عنوان یک دین شناخت و در حال حاضر محل کلیساهای ارتدوکس گرجستان به شمار می رود در

 ضمن در این شهر معماری قدیمی گرجستان را میتوانید ببینید.

 

باتومی

 

باتومی یکی از شهرهای ساحلی گرجستان است و یکی از زیباترین و توریست پذیرترین بنادر و

 شهرهای قفقاز می باشد. اگر به دنبال بهترین ها در زندگیتان هستید و یا به دنبال یک جاذبه تفریحی برای تابستان, هیچ جا مثل باتومی نمیشود جاذبه های گردشگری باتومی بی نظیر می باشند و باید وقت زیادی صرف دیدن این جاذبه ها بنمایید و در سال های اخیر دولت گرجستان با برنامه ریزی های توریستی عالی این شهر را با تمام زیبایی هایش به دنیا معرفی کرده است. خصوصا طرفداران زیادی هم در بین مسافران ایرانی به دست اورده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright 2017 by Ovita Gasht | Design by webcade