رشته هتلداری

 

با افزایش  هتل ها در  نقاط  مختلف جهان، نیاز به افرادی متخصص درزمینه هتلداری احساس شد و در نهایت این  رشته  به وجود آمد. رشته هتلداری درکشور ما ایران نیز جزو پر طرفدارترین رشته ها در صنعت گردشگری است که با نام مدیریت هتلداری تدریس می شود. با پیشرفت گردشگری و همه گیر شدن سفر در دنیا می توان به این نتیجه رسید که رشته هتلداری نیز باید افرادی را به بازار گردشگری هدایت  کند که با آداب و رسوم، زبان، فرهنگ و رفتارهای خاص مردم دنیا  کاملا آشنا باشند. در این قسمت می توانید با رشته مدیریت هتلداری برای تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی آشنا شوید.

وقتی سخن از تاریخچه هتلداری به میان می آید  باید برگردیم  به حدود ۶ قرن قبل از میلاد، با این وجود در این مطلب هدف اصلی ما  تاریخ نیست؛ بلکه بیشتر می خواهیم درباره  رشته هتلداری  در دنیای امروز و در کشورمان مطلع شویم.

قبل از اینکه به معرفی رشته مدیریت هتلداری و هتلداری  بپردازیم اشاره می کنیم که این رشته جزو رشته های فنی هنرستان بوده و می توان تحصیل در آن را از دوران نوجوانی و با هنرستان های غیردولتی در شهرهای بزرگ آغاز نمود. اما پس از هنرستان، می توانید با مدرکی که دریافت کرده اید، برای مدارک کاردانی هتلداری، کاردانی پذیرایی و تشریفات، کاردانی گردشگری، کاردانی مهمانداری هواپیما، کارشناسی هتلداری، کارشناسی گردشگری، کارشناسی ارشد مدیریت هتلداری و کارشناسی ارشد مدیریت گردشگری وارد دانشگاه شوید.  دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه آزاد این رشته را تدریس میکنند.اگر موفق نشدید وارد رشته های دانشگاهی شوید، می توانید در نهایت با ثبت نام در موسسات آزاد گردشگری در ایران، تحصیلات مرتبط با مدرک رشته هتلداری را بگذرانید و حتی در بعضی از موسسات مدارک بین المللی این رشته را دریافت نمایید. برای ادامه تحصیل در زمینه کارشناسی ارشد متاسفانه در ایران نمی توانید  تحصیل کنید و باید برای دانشگاه های کشورهایی همچون مالزی اقدام نمایید.

 نام برخی از دانشگاه های دارای رشته هتلداری در ایران عبارت اند از:

مقطع کارشناسی مؤسسه آموزش عالی مازیار در شهر رویان
مقطع کارشناسی دانشگاه علامه طباطبایی در شهر  تهران
مقطع کارشناسی مؤسسه غیر انتفاعی قشم در شهر  قشم
مقطع کاردانی مؤسسه غیر انتفاعی فردوسی طوسی – مشهد

 

یکی از مزایای این رشته آشنایی با مردم کشورها و فرهنگ های مختلف است. این موضوع مهارت و انگیزه دانشجویان این رشته را افزایش داده و البته باعث پیشرفت روحیات و پیشرفت فردی محصلان در این رشته می شود.

 

مهارت های اولیه برای تحصیل در این رشته

مانند دیگر رشته هایی که مربوط به گردشگری می شوند، رشته هتلداری هم، نیاز به افرادی دارد که مهارت های لازم برای آن را داشته باشند. از جمله این مهارت ها می توان به مسلط بودن به زبان انگلیسی به جز زبان مادری و دانستن زبان سومی همانند آلمانی، فرانسه یا عربی اشاره کرد.  هر چند این زبان ها را در زبان تحصیل نیز می توانید یاد بگیرید اما یادگیری آن ها در ابتدا می تواند برای شما مزیتی فوق العاده و تظمینی برای موفقیت شما در این رشته باشد. همچنین اگر قصد تحصیل در رشته هتلداری را دارید، باید از روابط عمومی بسیار بالایی برخوردار بوده و قدرت تجزیه و تحلیل مسائل را داشته باشید. کسانی که در این رشته مدرک می گیرند در نهایت می توانند در هتل ها، رستوران ها و هر جایی که نیاز به مهارت های هتلداری دارد،مشغول کار شوند با توجه به گسترش صنعت گردشگری در کشورمان، نیاز به چنین افرادی روز به روز بیشتر می شود.رشته هتلداری در مقطع کارشناسی مانند دیگر رشته ها حدودا ۴ سال طول می کشد و دانشجویان این رشته باید حدود ۱۳۳ واحد دروس عمومی، نظری و عملی را پاس کنند. در این میان دروس آموزش زبان های آلمانی، زبان عربی و زبان فرانسه هر کدام با ۴ واحد از مهم ترین درس های این رشته است.

در رشته هتلداری افراد با ۷ استاندارد که مربوط به بخش های مختلف هتل است، آشنا می شوند. این افراد پس از آموزش درس هایی همچون اتاقدار هتل، متصدی البسه در هتل، سرپرست رستوران، استاندارد کاربر رایانه، پذیرشگر هتل و متصدی طبقات و پس از گذراندن دوره کارورزی می توانند مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند. با این حال، در هر یک از این استانداردها چه دروس و مهارت هایی آموزش داده می شود؟ راجع به هر یک مختصری برای شما علاقه مند رشته هتلداری در ایران توضیح می دهیم.

 

  • کاربرد رایانه:  

قطعا در اینجا آشنایی با مهارت های کامپیوتری ساده ای همچون خواندن و تایپ متون فارسی و انگلیسی و کار با نرم افزارهای آفیس در اولویت قرار دارد. باید بتوانند به درستی از وسایلی همچون پرینتر، فتوکپی  و کامپیوتر استفاده کنند. کسانی که  در زمینه مهندسی کامیپیوتر تحصیلات دارند در این تخصص می توانند مشغول به کار شوند.

  • کارمند پذیرش هتل       

افرادی که در این بخش استخدام میشوند باید بتوانند مهارت هایی همچون خوشرویی و برخورد عالی با مهمانان، ظاهری تمیز و مرتب، آشنایی با کارهای مربوط به پذیرش افراد در هتل و کارهای کامپیوتری، اشنایی با سیستم های استفاده شده در این بخش همانند کامپیوتر و پیرینتر، آشنایی با قوانین هتل داری و در نتیجه شناخت جاذبه های منطقه و اطراف را داشته باشد.

  • متصدی البسه در هتل:

افراد در این پست با کارهایی مانند  شستن، اتو کردن و تا کردن انواع لباس ها سر و کار دارند. در واقع به نوعی باید تمام کارها و مهارت های مربوط به خشکشویی و اتوکشی را بدانند. جنس لباس ها را بشناسند و با توجه به جنس لباس آن ها را شتشو کنند. پاکیزگی و نظافت برای دریافت رضایت مهمان، در این قسمت بسیار مهم  است.

  • متصدی طبقات در هتل :

افرادی که در این قسمت از رشته هتلداری مشغول به کار می شوند، باید حتما تحصیلات تکمیلی داشته و مهارت هایی چون آشنایی با انواع هتل و نوع سرویس دهی پرسنل اتاق دار، آشنایی با تهیه چک لیست وضعیت اتاقها و مشخص کردن نواقص، آشنایی با پیش بینی اقلام مورد نیاز اتاق و جایگزینی آن، آشنایی با شرایط مطلوب کار داشته باشند. این شخ در واقعه مدیریت بین نیروهای بخش تعمیرات و انبار هتل را به عهده داشته و بازرسی اتاق میهمان و موجودی گرفتن از انبار جزو وظایف مهم  او می باشد.

  • برنامه ریز جشن هاو تشریفات:

همانطور که از نام آن معلوم است، این فرد باید مهارت های لازم در برنامه ریزی و برگزاری مراسمات و جشن ها را داشته باشد. تالارهای پذیرایی را حاضرنماید و همچنین مدیریت مالی خوبی داشته باشد. به دلیل اینکه تمام مشاغل رشته هتلداری سر و کارشان به طور مستقیم با مهمان است، داشتن مهارت در ارتباط شایسته با مهمان الزامی است.

  • میز آرای هتل:

چه برای مراسمات و همایش هایی که در هتل ها برگزار می شود و چه برای رستوران هتل در دیگر مواقع، میز آرای هتل باید سلیقه، مهارت و دانش میز آرایی را داشته باشد. زیبایی و استفاده از وسایل مناسب در میز آرایی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هر چه فرد، هنرمند تر، خوش برخورد تر باشد، کارش بیشتر مورد پسند خواهد بود. همچنین دانستن آداب معاشرت، آداب نظافت و آداب غذاخوری برای او لازم و ضروری است.

  • اتاقدار هتل:

اتاقدار هتل، فردی است که  نظافت اتاق ها را انجام میدهد و در نتیجه گزارشی از عملکرد هتل در این موضوع ارائه می دهد. حتی برای نظافت نیز باید آموزش ببینید و دانش تحصیلات تکمیلی به همراه دانش عملی در آن مزیتی برای افراد متقاضی این شغل است. حتی اگر تحصیلاتتان درحد راهنمایی باشد نیز، با آموزش درست در این زمینه می توانید وارد این حرفه شده و امانت دار مهمانان باشید. آشنایی با اصول خانه داری، نظافت، چیدمان وسایل اتاق ها و میز، آشنایی با اصول ایمنی و آراستگی ظاهری از جمله خصوصیاتی است که باید در این شغل، داشته باشید.

  • در دانشگاه چه مطالبی را می آموزید؟

  با ورود به این رشته در دانشگاه، واحد هایی را برای آشنایی با تمام اصول رستوران داری، مهمان پذیرها و هتل ها همانند مشخصات انواع مؤسسات پذیرایی، اصول و معیارهای انتخاب، شناخت و خرید وسایل و تجهیزات لازم برای مؤسسات پذیرایی، تقسیم کار دراین گونه مؤسسه ها، رزرواسیون، منوشناسی و منونویسی، شناخت مواد غذایی و انرژی غذایی آنها، چگونگی نگهداری مواد غذایی، صرو انواع غذاها، پیش غذاها وشیرینی ها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت کار و ایمنی در محیط آشپزخانه مؤسسات پذیرایی و… می آموزید. نحوه انجام کارهای نظافتی در هتل ها، چگونگی برخورد با مهمان و خوش آمد گویی، رفتار صحیح با مهمانان، نحوه پذیرایی از آن ها و بسیاری دیگر به شما آموزش داده می شود.

پس از پایان تحصیل در رشته هتلداری می توانید در موقعیت های شغلی زیر و در هتل ها و رستوران ها، مشغول به کار شوید:

مدیریت هتل

مدیریت گردشگری و جهانگردی

مدیریت تشریفات

مدیریت غذا و نوشیدنی

صندوق داری هتل

مهمانداری هواپیما _ قطار _ کشتی های مسافرتی

رزرویشن هتل

آشپزی و قنادی

واحدهای پذیرایی و اقامتی

موسسات ملی و جهانگردی

شرکت های حمل و نقل هوایی به عنوان تور لیدر،کارمند فروش بلیط و…

کار در هتل ها، پانسیون ها و مراکز اقامتی دولتی و غیر دولتی

مدیر یا کارمند پذیرایی در رستوران ها، تالارها، کافی شاپ ها

متصدی امور پذیرش و اطلاعات

متصدی امور طبقات و منسوجات

متصدی اماکن عمومی

متصدی لاندری

متصدی خانه داری

متصدی امور پذیرایی در هتل

متصدی آماده سازی غذا و شیرینی

متصدی آماده سازی غذا و شیرینی

کنترل کننده هزینه های غذا و نوشیدنی در هتل

 

Copyright 2017 by Ovita Gasht | Design by webcade