هنوز جاذبه های زیادی از دنیا را ندیده اید؟ یا اینکه تاکنون به کشوری خاص مسافرت نکرده اید؟ شاید هم اصلا تاکنون سفر نرفته اید؟ اگر جواب شما به هر یک از سوال های پرسیده شده مثبت است، پس تا انتهای راهنما برای اولین سفر ها در اویتاگشت با ما  همراه باشید. گاهی افراد برای شروع به مناطق ناشناخته و مکان هایی که تاکنون به آنجا نرفته اند، استرس دارند. چند پیشنهاد عالی برای کسانی که برای اولین بار سفر میکنند  داریم تا اگر می خواهند به کشور مورد علاقه شان سفر کنند، کم کم آماده شده و کوله بار سفر را ببندند و سفر را آغاز کنند.

بیمه مسافرتی

هر چند که برای ما ایرانی ها بیمه سفر درست و حسابی وجود ندارد، اما جدیدا برخی از آژانس های مسافرتی بزرگ که تور به  مقاصد گردشگری دارند، بیمه مسافرتی هم ارائه می دهند. اگر جزو کسانی هستید که برای اولین بار سفر می کنید و تاکنون به خارج از کشور سفر نکرده اید، بهترین کار همراه شدن با تورهای گردشگری است که بیمه مسافرتی ارائه می دهند. شاید این مضوع برایتان آنچنان جدی به نظر نیاید یا اینکه آن را ضروری ندانید. با این حال،  بسیاری از مسافران بوده اند که پس از اینکه در سفر با اتفاقی روبرو شده اند، به خاطر نداشتن بیمه مسافرتی، پیشمان شده اند.
بیمه مسافرتی مخصوصا برای کسانی که اولین سفرشان است  بسیار پیشنهاد می شود. در این صورت قبل از اینکه بیمه مسافرتی بگیرید، شرایط کامل آن را مطالعه نماید. بعضی از بیمه های مسافرتی چمدان های سفر و یا کنسلی بلیط را هم پوشش می دهند. با بیمه کردن وسایل سفر و در مجموع داشتن بیمه مسافرتی می توانید با خیال راحت تری به سراغ سفر بروید و ناشناخته ها را کشف کنید و بدون استرس از سفرتان لذت ببرید.

وسایل الکترونیکی خود را کمتر کنید

شاید عصر تکنولوژی، زمان مناسبی برای دور شدن از وسایل هوشمند و شبکه های اجتماعی یا لوازم هوشمند الکترونیکی نباشد. با این حال، یک پیشنهاد برای کسانی که اولین سفرشان است این است که گوشی های هوشمند خود را به کناری بگذارید. سرتان را از روی گوشی بلند کنید و به اطرافتان دقت کنید. مطمئن باشید که در اطراف خود آن چنان سرگرمی و کارهای خوبی پیدا می کنید که گوشی موبایل خود را فراموش خواهید کرد. لپ تاپ خود را درون کوله نگه دارید. حتی تا جایی که امکان دارد لپ تاپ و کارهای خود را با خود به سفر نبرید.  دوربین عکاسی اما کمی  فرق می کند. بعضی از افراد به عکاسی و عکس گرفتن از هر آنچه که می بینند، بسیار لذت می برند.

باور کنید که در بیشتر جاذبه هایی که به درون آن ها می روید، نیازی ندارید که تمام زمان خود را  صرف عکاسی کنید. بهتر است که ابتدا از جاذبه های گردشگری لذت ببرید و کامل آن را مشاهده کنید. پس از گشت و گذار و در دقیقه های پایانی دوربین عکاسی را میان چشمانتان و منظره پیش رو حایل کنید. اگر گوشی هوشمند شما دوربین عکاسی خوبی دارد می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. حتی با گوشی موبایل می توانید کارهای ایمیل خود را انجام دهید و نیازی به لپ تاپ هم ندارید. پس  بهتر است قید بیشتر وسایل الکترونیکی خود را بزنید.

سرتان را بالا نگه دارید

این موضوع را به عنوان پیشنهادی برای شما عزیزان می گوییم. کسانی که وقتی به سفر می روند، باید سعی کنند که خود را آگاه و با اعتماد به نفس نشان دهند. سرتان را بالا نگه دارید و اعلامیه ها و علامت ها را با دقت مطالعه کنید. در هر شرایطی به گونه ای به نظر برسید که انگار می دانید کجا می خواهید بروید. وقتی حواستان جمع است، اگر کسی قصد ایجاد مزاحمت برای شما داشته باشد، سریع از آن مطلع می شوید. همچنین دزدان و جیپ قاپ ها را هم از خود دور نگه می دارید. اگر هندزفری دارید از آن برای اتصال با گوشی خود استفاده کنید تا مجبور نباشید برای هر برنامه ای مانند راهنمای گوگل مپ، دست به گوشی شوید. راهنمای صوتی به شما کمک خواهد کرد. همچنین  می توانید از تماشای مناظر اطرافتان با خیال آسوده لذت ببرید.

از مردم محلی نهراسید

هر زمان که به کشوری جدید سفر می کنید، جزو اولین سفرتان  خواهد بود و از نظر مردم آن منطقه غریبه به شمار می آید . همین موضوع و البته نگاه شما، باعث دور شدنتان از برقراری ارتباط با مردم محلی می شود. تصور کنید که در بازاری محلی در حال قدم زدن هستید، کیف پول خود را محکم بغل کرده اید و با استرس به اطراف نگاه می کنید. در این صورت مردم کنجکاو می شوند که شما چه چیزی را درون کیف خود دارید که این چنین مضطرب شده اید. تازه با مردم محلی، حرفی هم نمیزنید. این موضوع نه تنها برای آن ها نگران کننده خواهد بود بلکه می تواند عواقب ناخوشایندی را هم برای شما  در پیش داشته باشد.

دور شدن از کلاهبرداران

یادتان باشد که همیشه کسانی که برای اولین بار به منطقه ای سفر می کنند و جزو غریبه ها به حساب می آیند، می تواند طعمه کلاهبرداران قرار بگیرد. بهتر است که کمی آرامش داشته باشید. وسایل بسیار مهم و مدارک اصلی خود را با خود به هر کجا نبرید. از کیف های مخفی در لباس برای حمل پول و مدارک مهم  استفاده کنید و  سعی کنیددر جلوی مردم پول های نقد خود را  به بیرون نیاورید. همچنین از لبخند زدن، صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با مردم محلی اصلا  نترسید و بسیار خونسرد باشید. اگر چه بیشتر گردشگران به مردم محلی هر کشوری اعتماد نمی کنند اما اکثریت قریب به اتفاق آن ها گاهی اشتباه می کنند. به حس ششم خود اعتماد کنید و بیشتر به مردم محلی اعتماد داشته باشید.

هزینه ها و قیمت ها را دست کم نگیرید

به عنوان اولین سفریادتان باشد که قیمت ها از آنچه که فکر می کنید، خیلی گران تر است. برای هر کالا و بلیط هواپیمایی که می خواهید تهیه کنید، قیمتی بیشتر از آن چه که در تبلیغات مشاهده می کنید، در نظر بگیرید. حتی آب معدنی و نوشیدنی ها را گران تر از آنچه که فکر می کنید، حساب کنید. هر خدمات و کالایی را که دریافت می کنید، گران تر از مبلغی که به شما گفته اند، حساب کنید. مخصوصا اگر در فصل های سیزن به سفر رفته اید، قیمت ها چندین برابر فصل لاو سیزن است. بنابراین هزینه های سفر شما، همیشه دو برابر آنچه که حساب کرده اید، خواهد شد.

همراه نداشتن وسایل سفر سنگین

به هیچ عنوان با خود کیسه خواب نبرید. مگر اینکه به سفرهای کمپینگی و طبیعت گردی می روید و می خواهید شب را درون طبیعت چادر بزنید. اگر به شهرهای توریستی هند، مالزی، چین یا ترکیه سفر می کنید، نیازی به کیسه خواب ندارید. این وسیله به درد شما نمی خورد. چرا که در هتل اقامت خواهید داشت. حتی بسیاری از هتل ها به شما اجازه استفاده از کیسه خواب را نمی دهند.

لباس های زیاد و اضافی نبرید. یادتان باشد که در هنگام سفر احتمال خرید کردن و لباس نو خریدن وجود دارد. لباس هایی که می توانید بخرید و در سفر هم بپوشید. اگر می خواهید کیف کمک های اولیه بردارید، یک کیف بسیار کوچک و سبک بردارید. تنها وسایل ضروری و مورد نیاز را بردارید. یک دست لباس، کفش راحتی، کلاه آفتابی و لباسی گرم که شاید در همان ابتدای سفر بپوشید. البته بسته به مقصدی که به آن سفر می کنید، نوع پوشش و لباسی که به آن نیاز دارید، متفاوت خواهد بود. وسایل بهداشتی فراموش نشود. صابون و دستمال کاغذی بردارید. اگر در هاستل و اقامتگاه اتاقی رزرو کرده اید، امکان دارد به صابون نیاز  پیدا کنید.

اطلاع داشتن از امکانات اتاق های هتل

هنگامی که بلیط هواپیمای خود را تهیه کردید و هتل خود را هم انتخاب و رزرو کردید، زمان بستن چمدان است. به مسافرین عزیز که اولین سفرشان می باشد توصیه می کنیم که درباره هتل و اتاقی که رزرو کرده اند، در اینترنت مطالعه کنند و راجع به آن اطلاعاتی کسب نمایند. آدرس هتل را یادداشت کنید ، همراه داشته باشید. همچنین به درباره امکانات درون اتاق ها هم اطلاعات بدست آورید. گاهی وسیله ای مانند دمپایی در اتاق  لازم دارید، اما این وسیله را در میان امکانات اتاق ها نمی یابید. خوشبختانه بسیاری از هتل های ۳ ، ۴  و حتی  ۵ ستاره مجهز به وسایل بهداشتی هستند و اگر برای رزرو هتل به سراغ آن ها رفته اید، نیازی به صابون و شامپو ندارید. بسیاری از هتل ها برای مهمانان خود حوله های تمیزی می گذارند اما بعضی از افراد از آن ها استفاده نمی کنند. اگر شما هم مانند این افراد هستید، بهتر است که حوله و وسایل شخصی خود را به با خود ببرید.

 

Copyright 2017 by Ovita Gasht | Design by webcade